A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 88

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 96

ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Novosti | Trodnevnica u čast zaštitnika župe sv. Nikole biskupa - 3. večer

NovostiTrodnevnica u čast zaštitnika župe sv. Nikole biskupa - 3. večer
07.12.2017.
Trodnevnica u čast zaštitnika župe sv. Nikole biskupa - 3. večer

Uočnica blagdana sv. Nikole biskupa

Lijepo je doći iz Splita u srce Neretvanske doline i osjetiti srce, krvne žile kucavice Crkve;  drago mi vas je vidjeti u ovako lijepom broju obzirom da je radni dan, i sad mi je jasno zašto je bilo i ima uvijek duhovnih zvanja iz ove župe - jer zvanje je plod vjere, dinamike života, plod otvorenosti Bogu, intimnog susreta s Njim, plod povjerenja u Njegovu milost, ali i onoga  što smo upravo čuli u Božjoj riječi - da se Gospodin uvijek objavljuje  malenima i da zapravo iz kamenja podiže djecu Abrahamovu, rekao je na početku predvoditelj misnog slavljana don Jenko Bulić, prof. pedagogije na KBF-u u Splitu. 

Preponosni ljudi, sitne su duše, a sveti Nikola - jedan je od onih koji su u životu postigli nešto veliko a ostali maleni, jednostavni, skromni i ponizni - što zapravo govori o njihovoj veličini. Mogao je birati između obiteljskog života i časti službe unutar Crkve - što je danas veliki izazov svima nama. Prvi put se izvukao da ne bude biskup, drugi put mu to nije uspjelo, što znači - kada je čovjek potpuno predan da će ga Božja volja potpuno obuhvatiti,  jer znamo da su zbog oholosti anđeli postali demoni, a zbog poniznosti čovjek ima mogućnost postati anđeo.  Sveti Nikola želio je biti malen pored Bogom ali i ljudima i na kraju mu se dogodila veličina pred Bogom ali i pred ljudima, do te razine - da ga danas prepoznaju oni za koje je Krist jedino rekao - pustite malene k meni - a to su djeca - i ako ne budemo kao oni nećemo ući u kraljevstvo nebesko. „Puno puta nam je mrena pred očima - zato što u nama postoji kvasac farizejski - svako zlo vidimo u drugome, ne usebi. Ako skinemo tu mrenu, dogoditće se da ću i drugoga vidjeti u ljepšem svjetlu, naglasio je don Jenko.“

Citirao je i teologa koji kaže da je zapravo svetac onaj i samo onaj koji vidi svetost u svemu i u svima, a sebe na koljenima. „Svetost i dobro u drugom čovjeku možemo vidjeti jedino ako ponizno stojimo pred Bogom, ako stavom klečanja, raširenih ruku, otvorenog  srca i duše stojimo pred Njim - tada ćemo vidjeti Božju veličinu i u svojem životu i drugim ljudima. To je stav čovjeka koji je svetac - bio on mlad, star, bogat ili siromašan, bio zdrav ili bolestan, bio putnik ili stajao vječno na istome mjestu!“ 

„Ne dozvoli da ni jedan trenutak tvojeg života, ni jedan susret ne mijenja tebe i drugoga“ - riječi su svete Majke Terezije. Danas ljudi nose puno svojih rana, konfliktnih situacija, tenzija u obiteljima, sa susjedima, puno problema unutar komunikacije, jedni drugima postali smo stranci, jedni drugima smetamo umjesto da smo jedni drugima bogatstvo. Svijet će postati širok onoliko koliko budem imao širine, ljepote, osjećaja i horizontale i vertikale u svojem vlastitom životu. Tada moj svijet postaje poželjno mjesto življenja, ne, da ljudi bježe od mene, da skrivaju lice od mene, nego da smo takve osobe koje su poželjne za ljudsko društvo. 

Teško je danas opet Hrvat biti - zato što gubimo na svom identitetu, prepoznatljivosti, odanosti prema Bogu, prema Majci Crkvi i Majci Domovini. Vi ste svijetli primjer da se može biti drugačiji, ali nećemo se zadržati samo navanjskim pohvalama, ovo je samo poticaj da možemo biti još bolji, više rasti u ljubavi prema Bogu. 

Kad su Stepincu prigovarali da nije napravio dovoljno, biskup je rekao: „Tko je to od nas napravio dovoljno; važno je napraviti onoliko koliko mogu, koliko želim! “Slavimo danas osmu obljetnicu posvete crkve a sveti Nikola - osoba adventa, živi je Kamen Njegove Crkve. On koji je svima donosio radost, zaštitnik je posebno osjetljivih kategorija ljudskog društva. Dolazi Božić, uskoro ćemo imati Maloga Isusa u jaslicama pod borom. Isus Krist se jedino i samo jedino može roditi u poniznom srcu ako izravnamo brda vlastite oholosti, nepravilnosti u sebi i međuljudskim odnosima. Blažena Djevica Marija rekla je - evo službenice Gospodnje; sveti Ivan - središnja figura adventa kaže - dolazi jači od mene. Nikad to u medijima nećemo čuti, naglasio je don Jenko, zapitavši se pritom tko je to danas kadar reći, napose u vladajućim strukturama društva.… 

Imate prekrasnu osobu u vremenu došašća pred Božić da vam bude putokaz na putu do Isusa Krista. Ako idemo starim putem nikada se ne otvaraju nova vrata; u ovom adventskom vremenu nastojmo stresti sa sebe prašnjavo, ono što je teret, krenimo novim putem - jer susret sa Isusom uvijek mijenja čovjeka. Ako me susret sa Isusom nije promijenio moje kršćanstvo je palo na ispitu, ako se ne trudim biti nova osoba, zapravo krećem u smrt, nigdje, u poraz, u gubitak. Neka nam sveti Nikola pomogne u ovom došašću i obljetnici ove crkve da uvijek u životu možemo ići novim putem, jer novi put jedino mijenja, novi put jedino vodi Njemu koji je put, istina i život, poručio je prof. don Jenko Bulić. 

Misno slavlje animirao je bend mladih kojega je don Jenko posebno pohvalio, a nakon mise „Klapa Sveti Nikola“ promovirala je pjesmu „Ne boj se lađo“ koju je uglazbio mo. don Šime Marović, a autor teksta je don Ante Mateljan.

Tekst: Antonija Menalo

Fotografije: Božo Šiljeg

 

 

Galerija fotografija

<< povratak na novosti

Župne obavijesti

Raspored župnih vjeronauka za šk. godinu 2018./2019. možete vidjeti u rubrici pastoralni rad.


.
Raspored svetih misa

Radnim danom 


ponedjeljak - petak: 18:00

subota: 7:30


Nedjeljom:


crkva sv. Nikole, Metković: 7:00, 9:00, 11:00 i 18:00


Borovci / Nova Sela  : 9 sati

 

Ispovijed:


Svaki dan pola sata prije svete mise