A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 88

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 96

ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Novosti | Svetkovina sv. Nikole biskupa - 2018

NovostiSvetkovina sv. Nikole biskupa - 2018
07.12.2018.
Svetkovina sv. Nikole biskupa - 2018

Proslavljena svetkovina zaštitnika naše župe sv. Nikole biskupa 

Naša župa svečano je proslavila svoga zaštitnika sv. Nikolu. Svečanoj sv. misi koju je predvodio don Ranko Vidović, župnik župe Gospe od Otoka iz Solina uz koncelebraciji župnika  don Davora, domaćih svećenika i desetak svećenika susjednih župa, prethodila je procesija sa kipom svetog Nikole. Nakon misnog slavlja bio je blagoslov auta i djece te podjela darova nakon svetih misa. 

Sveti Nikola, svetac poznat po čitavom svijetu, zaštitnik je djece, zaručnika i putnika, a  svi smo putnici' mada mnogi ne znaju kamo idu'. Posebno je slavljen u kršćanskom svijetu širom svijeta  i u katoličkoj i pravoslavnoj crkvi, o čemu na poseban način svjedoči njegova bazilika u Bariju u Italiji. Današnji blagdan želi nas podsjetiti na temeljni poziv koji je Bog usadio u srce i pamet svakog čovjeka, posebno u nas vjernike, one koji su kršteni, kad nas je proglasio svojim ljubljenim sinovima i kćerima. Temeljni poziv glasi - sveti budite kao što sam svet ja, vaš Bog, vaš Stvoritelj, vaš Otac. Kad je Bog stvorio čovjeka kao zadnjeg od svih stvorenja i kao najveće od svih svojih djela, povjerio mu je sve što je prije njega stvorio, da ima sve i da bude svet. Tako treba živjeti taj dar - da bude u sebi sretan, ostvaren, i da plodovima svojim obogaćuje one koje mu je Bog povjerio, a to se može dogoditi  jedino ako čovjek ostane u trajnom zajedništvu sa svojim nebeskim Ocem. Nisu dostatni darovi ma kako uzvišeni bili, potrebna je milost Božja koju dobivamo jedino iz intimnog zajedništva s Bogom, ako nemamo zajedništva s Njim, darovi se mogu okrenuti protiv nas. „Puno je darovitih ljudi u svijetu, ali neostvarenih, jer su prihvatili dar, a zaboravili Darovatelja“. Sotona, ubojica ljudi od početka, zna da je čovjeku dao sve i sve mu povjerio i jedino u zajedništvu s Bogom može biti velik, svet, nalik svom nebeskom Ocu. I, jer ne može ništa učiniti Bogu, zato  se osvećuje preko čovjeka, koji je na nižoj razini od njega. Zato je stalno negdje uz nas i čeka da napravimo pogrešan korak kako bi upao u međuprostor između nas i nebeskog Oca, kako bi stvorio pomrčinu da ne vidimo Oca i da nemamo potrebu gledati u Njega, niti dopustiti da Božje svjetlo dopire do nas. Sotona i danas igra istu igru kao što je igrao na početku, na temeljni odnos, i na žalost treba priznati s tugom da tu ima puno uspjeha, udara i danas kao na početku - na brak - jer Bog sve temelji na odnosu muža i žene, a vidimo kakvi su brakovi, kakva su djeca - jer djeca ne mogu dati ono što nisu dobili, nema ljubavi i zajedništva u obitelji; jesu li mnoštvo frekvencija koje hvatamo uzrok stresa, jer se ugasila stanica Božja - frekvencija kojom hvatamo Boga i Njegovu Riječ… Sotona ima zaglušujuće, jake stanice, reklame, moćne medije, internet kojega neki proglašavaju vrhunskim dostignućem, pakao je u obitelji, u džepu svakog djeteta, mladića i djevojke, doslovno pakao u kojem postoji komadić raja, ali se nalazi u devetom krugu pakla, i mnogi krenu prema raju a uglavnom ostaju na postajama pakla - nikada ne dođu do raja.

Ipak ima nade za nas, posebno za vjernike, kršćane, iako je Isus Otkupitelj svakog čovjeka. Razlog dolaska na misu je kad dođeš na izvor, čuješ i osjetiš snagu poruke, uživaš u milini njegova stola, pričestiš se s vjerom, dopustiš da te oživi unutra, da se ukorijeni u tebi, da počne njegov rast s nama, naš hod s njim, da dopustimo da nas prerasta - ako sam veći od Boga ne mogu ga rađati - davat ću sebe… Što ćeš dati svojoj djeci kad daješ sebe? - ništa. Bog te stvorio da u otvorenosti prema njemu budeš korito preko kojega će on poslati svoju milost, svoju ljubav do srca tvoje djece, koje voliš i one koje ti je povjerio. Bog je jedini velik, mi - onoliko koliko mu se otvorimo i dopustimo da On u nama i po nama bude velik. To je jedini smisao života, bit kršćanskog poziva -  bez ovoga sve je laž, bez ovoga živimo u poganskom svijetu, gore nego pogani, jer pogani ne psuju i ne izmišljaju pogrdna imena Bogu i Gospi, upozorio je propovjednik pozvavši vjernike da se vrate Bogu: „Vrati se čovječe, sjedni za moj stol, uživaj u obilju moje ljubavi, ne živi kao prosjak, živi kao baštinik, sve je tvoje, sve sam stvorio radi tebe, sve sam tebi dao, budi baštinik, zašto živiš kao prosjak, kao siromah, a imaš mogućnost biti baštinik. Vrati se uživaj u svemu, budi svet - to je temeljna poruka današnjeg blagdana i Svetog Nikole; ako ovu poruku danas ne čujemo, ako je ne udomimo u svom srcu, ne dopustim da odjekne u meni, ako je ne osjetim duboko u svom srcu i  ne dopustim da zaživi  u meni, ja sam promašio danas - uzalud sam bio na misi“, zaključio je don Ranko Vidović propovijed, uz veliki pljesak brojnih vjernika, među kojima je bio i pravoslavni paroh iz Metkovića i predstavnici gradskih vlasti.   

Večernju svetu misu predvodio je don Miroslav. Nakon svete mise održan je prigodni program i doček sv. Nikole koji je najmlađima podjelio mnoštvo darova. 

Galerija fotografija

<< povratak na novosti

Župne obavijesti

UREDOVNO VRIJEME

(od 1. rujna do 1. lipnja)

 

PONEDJELJAK

(9:00-11:00 i pola sata poslije večernje mise.)

 

ČETVRTAK

(9:00-11:00 i pola sata poslije večernje mise.)

 

- ostalo po dogovoru


 

 


.
Raspored svetih misa

Radnim danom 


ponedjeljak - petak: 18:00

subota: 7:30


Nedjeljom:


crkva sv. Nikole, Metković: 7:00, 9:00, 11:00 i 18:00 sati


Borovci / Nova Sela: 9:00 sati

 

Ispovijed:


Svaki dan pola sata prije svete mise