A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 88

A PHP Error was encountered

Severity: Notice

Message: Undefined variable: browser

Filename: helpers/custom_helper.php

Line Number: 96

ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Novosti | ĐAKONSKO REĐENJE U SOLINU

NovostiĐAKONSKO REĐENJE U SOLINU
11.11.2020.
ĐAKONSKO REĐENJE U SOLINU

Đakon Roko Kaštelan dolazi na pastoralni praktikum u našu župu

Predvodeći euharistijsko slavlje u novoizgrađenoj crkvi Svete Obitelji u Solinu u nedjelju, 8. studenoga 2020., splitsko-makarski nadbiskup mons. Marin Barišić zaredio je za đakone dvojicu bogoslova na naslov Splitsko-makarske nadbiskupije: Marijana Šituma (26) iz Župe sv. Križa iz splitskoga Velog Varoša i Roka Kaštelana (28) iz Župe sv. Petra ap. Priko/Omiš.

U slavlju je sudjelovalo desetak svećenika na čelu s nadbiskupom Barišićem, nadbiskupom koadjutorom mons. Draženom Kutlešom, generalnim vikarom mons. Miroslavom Vidovićem te rektorom Centralnoga bogoslovnog sjemeništa u Splitu don Jurom Bjelišem koji je zajamčio da su kandidati prema sudu Crkve prikladni za đakonsku službu.

Nadbiskup Barišić je na samom početku pozdravio svećenike, odgojitelje i profesore, župnike rodnih župa ređenika i župa gdje su vršili đakonski praktikum, bogoslove, a osobito roditelje, obitelj i prijatelje ređenika, kao i sav vjernički puk. Poželio je đakonima da budu novost Crkve, da budu duboko povezani s najvećim đakonom, s Isusom Kristom.

U prigodnoj homiliji mons. Dražen Kutleša protumačio je evanđeoski tekst koji govori o pet mudrih i pet ludih djevica naglasivši da je njegova temeljna poruka biti pripravan i budan za dolazak Zaručnika. U tom je svjetlu kazao da pet ludih, odnosno pet nerazboritih djevica nisu bile svjesne što ih čeka u životu. U životu često, nastavio je, „susrećemo ugledne i pametne ljude, ali koji nisu mudri jer se oslanjaju na propadljive stvari koje brzo prolaze i onda se često nađu u neprilikama.“ U tom je surječju pozvao đakone da se oslanjaju na ono nepropadljivo. „Dragi Roko i Marijane, da biste bili dobri đakoni i dobri svećenici trebate biti ispunjeni ljubavlju prema riječi Božjoj. Ta ljubav se ne sastoji samo u navještaju nego u tome da riječ Božju prihvatite i duboko usadite u srce kako bi ljudi iz vašeg navještaja osjetili da ono proizlazi iz vašega srca, a ne iz puke obveze da to morate činiti. Božja riječ je naš životni putokaz.“ Nadbiskup Kutleša je upozorio da u današnje doba nedostaje proroka, koji će u svjetlu Božje riječi znati u teškim trenucima protumačiti različite okolnosti jer nalazimo se između obećanja i obećane zemlje. „Trebamo imati onu vječnu perspektivu da je ovaj svijet prolazan i da živimo određeni broj godina te da sve prolazi. Ako promatramo to u svjetlu riječi Božje onda ćemo znati tumačiti znakove vremena i voditi narod koji nam je povjeren“, kazao je mons. Kutleša.

Osvrnuo se na činjenicu da mudre djevice nisu posudile ludim djevicama ulja za njihove svjetiljke i na taj način iskazale milosrđe naglasivši da se neke stvari u životu ne mogu niti darovati niti posuditi, a važne su za proputovanje ovozemaljskim životom k vječnosti, poput, molitvenog života ili znanja nekog mudrog čovjeka. Kako bi se ispravno odnosili prema Bogu i svemu stvorenome nadbiskup Kutleša je đakonima podcrtao strah Božji – početak mudrosti. Strahopoštovanje prema Bogu pomoći će vam, dodao je, da s poštovanjem pristupate oltaru Gospodnjem i riječi Božjoj. Pozvao ih je da riječ Gospodnju naviještaju s oduševljenjem, potpuno i cjelovito, nasljedujući i u tome Isusa Krista a ne nezainteresirano jer ljude naviještajući treba privesti k Bogu. Potaknuo ih je da posvete svoj život molitvi i da hode s Gospodinom jer intelektualno uzdizanje bez duhovnoga života nadimlje, dok molitva stavlja u realnost života i pomaže razlikovati bitno od nebitnoga. Nadbiskup je svakog ređenika ponaosob potakao riječima: „Vjernike treba upozoravati da preziru grijeh jer će u protivnom prezirati tebe jer im nisi pokazao put do vječnog spasenja. Budi usmjeren službi Gospodnjoj, oltaru ali prije toga valja se očistiti od svih nečistoća. Živi moralno i pošteno da ljudi vide kako živiš svećenički. Nemoj biti sablazan nego putokaz drugima koji će te željeti slijediti.“ Također, pozvao ih je da budu ustrajni u bdijenju, što znači znati odbaciti oklijevanje i nečinjenje onoga što treba, da se obraćaju i druge pozivaju na obraćenje, da ustraju u pozivu i druge potiču na ustrajnost, da nasljeduju Krista i druge potiču na nasljedovanje. Na kraju svoje propovijedi nadbiskup Kutleša je upozorio da se neke stvari ne mogu činiti u zadnji trenutak jer ako nisu učinjene na vrijeme neće biti vremena za popravak.

Nakon homilije nadbiskup Barišić je polaganjem ruku i posvetnom molitvom kandidatima podijelio sakrament svetoga reda đakonata. Potom su novozaređeni đakoni obukli službenu liturgijsku odjeću: štolu, koja je znak dostojanstva i vlasti, i dalmatiku, simbol spasenja, radosti i pravednosti. Na kraju obreda, đakoni su primili evanđelistar iz nadbiskupovih ruku te s njim izmijenili cjelov mira, a potom su pristupili služenju kod oltara.

Na kraju misnog slavlja nadbiskup Barišić poželio je đakonima da rastu u punini svećeništva, da se svakodnevno druže s riječju Božjom i da ih ovaj događaj osnaži u vjeri i dostojanstvu te je pozvao sve da ih i dalje prate svojim molitvama. Misno je slavlje glazbom na orguljama uzveličao vicerektor bogoslova mo. don Ivan Urlić. Slavlje se nastavilo u obiteljskom ozračju.

Roko Kaštelan: sin Nikše i Ančice r. Stanić, rođen 1. prosinca 1991. u Splitu iz Župe sv. Petra – Omiš – Priko. Na pastoralnom praktikumu je u Župi sv. Nikole u Metkoviću.

Marijan Šitum, sin Jure i Vedrane r. Ćubić, rođen 3. ožujka 1994. u Splitu iz Župe sv. Križa – Veli Varoš u Splitu. Na pastoralnom praktikumu je u Župi sv. Liberana – Mejaši – Split.

ROKO DOBRODOŠAO!!!

<< povratak na novosti

Župne obavijesti

U SKLADU S NOVIM ODEDBAMA SPLITSKO- MAKARSKE NADBISKUPIJE U SVEZI SPRJEČAVANJA ZARAZE KORONAVIRUSOM 

PROBE DJČJEG ZBORA, ZBORA MLADIH I MJEŠOVITOG ŽUPNOG ZBORA DO DALJNJEGA SE NEĆE ODRŽAVATI KAO NI PJEVANJE NA SVETIM MISAMA


ZA VRIJEME PANDEMIJE ZA SVA PITANJA SMO  DOSTUPNI ISKLJUČIVO NA MOBILNIM TELEFONIMA KOJE IMATE NA ŽUPNOJ WEB STRANICI I NA KALENDARIMA U SVOJIM DOMOVIMA.


 

 


.
Raspored svetih misa

Radnim danom 

ponedjeljak - petak: 18:00

subota - 7:30

 

Nedjeljom:

crkva sv. Nikole b. Metković: 7:00, 9:00, 11:00 i 18:00 sati

Borovci/ Nova Sela: 9:00 sati

 

Ispovijed:

Svaki dan pola sata prije svete mise