ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Novosti | CARITAS SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

CARITAS SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE
30.12.2020.
CARITAS SPLITSKO-MAKARSKE NADBISKUPIJE

Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije prikuplja novčanu pomoć za stradale u potresu

Splitsko-makarski nadbiskup i metropolit mons. Marin Barišić i splitsko-makarski nadbiskup koadjutor mons. Dražen Kutleša uputili su pismo svim svećenicima, redovnicima i redovnicama te vjernicima u Splitsko-makarskoj nadbiskupiji. Pismo prenosimo u cjelosti:

Draga braćo svećenici, redovnici i redovnice!

Dragi vjernici Splitsko-makarske nadbiskupije!

Iako smo daleko od epicentra, duboko nas je potresla vijest o potresu koji je pogodio Sisačko-moslavačku županiju, tj. Sisačku biskupiju i šire. Naše prve misli i molitve su s braćom i sestrama s tih područja, a osobito s onima koji su izgubili život i njihovim obiteljima ili su pak ozlijeđeni i ostali bez krova nad glavom. Dok pratimo tužne vijesti iz Siska, Petrinje, Gline i okolnih sela, istovremeno nas raduje reakcija svih građana u Domovini koji su žurno počeli prikupljati nužnu pomoć za sve koji su u pogođenim krajevima. Zato zahvaljujemo svima koji su u prvom valu iskazali svoju blizinu i solidarnost. Kako ne spomenuti liječnike i medicinsko osoblje, Hrvatsku vojsku, policiju i vatrogasce, pripadnike HGSS-a i Crvenog križa, navijačke skupine i mnogobrojne volontere.

No, moramo znati da će pogođenim krajevima i stradalim osobama pomoć trebati kontinuirano i na duže razdoblje. Stoga vjerujemo da ćemo biti spremni odazvati se i pozivima kada započne obnova domova, crkava, škola, bolnica i ustanova te čitavih naselja kao i povratak života u te krajeve.

Mnoge institucije i pojedinci pa tako i naše župe su već prikupile pomoć u osnovnim potrepštinama (hrana i voda, higijenske potrepštine i pokrivači, odjeća i obuća) te je ta pomoć već stigla u stradala područja ili je na putu. Da bi se izbjegla blokada hitnih službi koje rade na prvim čišćenjima i sanaciji, važno je svu pomoć organizirano prikupljati i dostavljati. Stoga je naš Caritas Splitsko-makarske nadbiskupije, u dogovoru s krovnim Hrvatskim Caritasom, već uputio pomoć prema područjima koja su u potrebi. Prema informacijama koje smo dobili, čini se da je za sada prikupljena dovoljna količina osnovnih namirnica.

Kako bismo odgovorili pozivu na kontinuiranu pomoć i sve ono što je potrebno za vraćanje života u normalu, pozivamo sve župe i crkvene pravne osobe, sve vjernike i ljude dobre volje u našoj Nadbiskupiji da se priključe Caritasu Splitsko-makarske nadbiskupije u prikupljanju novčane pomoći za stradale u potresu.

U nedjelju, 10. siječnja 2021. god., u svim župama i crkvama naše Nadbiskupije prikupljena milostinja za vrijeme svetih misa bit će za stradale u potresu.

- Neka se u crkvama, na vidljivom mjestu, postave kutije u koje vjernici mogu dati svoj prilog za čitavo vrijeme trajanja prikupljanja pomoći, koje započinje 30. prosinca 2020. god. i trajat će do blagdana Prikazanja Gospodinova (2. veljače 2021. god.).

- Sva prikupljena sredstva se uplaćuju na račun Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije.

IBAN: HR29 2340 0091 1000 9261 5
Poziv na broj: HR00 29122020
Opis plaćanja: Za stradale u potresu
SWIFT (BIC) za uplate iz inozemstva: PBZGHR2X

potres 2d

Skeniranjem koda možete uplatiti 50 kuna
(ili iznos po svom izboru) na gore navedenu nakanu
na IBAN Caritasa Splitsko-makarske nadbiskupije.

Braćo i sestre, uz ovaj poziv za prikupljanje pomoći, upućujemo i poziv da trajno molimo za našu braću i sestre koji su na bilo koji način pogođeni ovom nepogodom. Sjetimo ih se u svojim mislima i molitvama. U misnim slavljima, osobito u molitvama vjernika, molimo za poginule, ozlijeđene i stradale kao i za mir u srcima i brzu obnovu života u pogođenim područjima. Molimo i za liječnike, medicinske sestre i sve druge službe koje nam pomažu i u borbi protiv trenutne pandemije koronavirusa.

Dok vas molimo da se odazovete ovom pozivu, koristimo prigodu unaprijed vam zahvaliti na iskazanoj kršćanskoj blizini i solidarnosti te na sve vas zazvati obilje Božjeg blagoslova i mira.

mons. Marin Barišić, splitsko-makarski nadbiskup i metropolit

mons. Dražen Kutleša, nadbiskup koadjutor

U SKLADU S NOVIM ODEDBAMA SPLITSKO- MAKARSKE NADBISKUPIJE U SVEZI SPRJEČAVANJA ZARAZE KORONAVIRUSOM

PROBE DJČJEG ZBORA, ZBORA MLADIH I MJEŠOVITOG ŽUPNOG ZBORA DO DALJNJEGA SE NEĆE ODRŽAVATI KAO NI PJEVANJE NA SVETIM MISAMA

ZA VRIJEME PANDEMIJE ZA SVA PITANJA SMO  DOSTUPNI ISKLJUČIVO NA MOBILNIM TELEFONIMA KOJE IMATE NA ŽUPNOJ WEB STRANICI I NA KALENDARIMA U SVOJIM DOMOVIMA.

subota - 7:30

crkva sv. Nikole b. Metković: 7:00, 9:00, 11:00 i 18:00 sati