ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Nedjeljna/blagdanska poruka | Dvadeset i osma nedjelja kroz godinu

Nedjeljna/blagdanska poruka

Dvadeset i osma nedjelja kroz godinu
13.10.2013.

Isus ozdravio desetoricu gubavaca, samo jedan mu zahvalio

Gubavci su molili Isusa da ih ozdravi od te strašne bolesti. Guba je jedna od najopasnijih bolesti na cijelom svijetu. Budući da je guba zarazna bolest, zato su ljudi odstranjivali gubavce od sebe i bježali od njih. Isus Krist drukčije postupa s gubavcima on ne bježi od njih, nego im se približava spreman da im pomogne.

Polaže ruku na njih i u isti trenutak ozdraviše od gube. Postoji još jedna guba, koja je još opasnija od tjelesne gube, a to je duševna guba, koja se zove grijeh. Današnji moderni čovjek i moderna žena neće više ni da čuju o nekoj duševnoj gubi grijehu.

Guba dakle posve iznakazi čovječje tijelo. Ona truje i uništava sve zdrave sokove u čovječjem tijelu. Počinje bezazleno s mrljama, kasnije izbijaju čirevi, koji čitavo tijelo pretvore u jednu ranu. Čovjeku je tada disanje otežano, glas biva sve slabiji, a na kraju i oslijepi. Tada čitavi dijelovi tijela počinju otpadati. Ljudi koji su zdravi bježe od njih, ili ih odstranjuju iz svoje sredine.

Guba je zaista slika grijeha i grješnika. Jer grijeh iznakažuje čovjeka koji je slika i prilika Božja i oduzima duši dostojanstvo i ljepotu. Grijeh razara duševni sklad i rađa teškom grižnjom savjesti.

Čovjek kao i guba u početku počinje bezazleno malim prijestupcima, a onda malo po malo pada u teške grijehe. Zbog njih čovjek potpuno duševno oslijepi. Više nema oko ni za ono što je Božje, nadnaravno i plemenito. Tada čovjek postaje u pravom smislu životinja, koja slijepo slijedi svoje nagone. Razum mu služi samo utoliko da može što podmuklije doći do svojih grješnih ciljeva.

Malo pomalo posve otvrdne i ne obazire se više ni na kakve opomene ili savjete. Smatra da mu je sve dopušteno i zato nemilosrdno i bez duše gazi tuđe poštenje, djevojačku čast i ženino dostojanstvo.

Zahvalnost je krjepost. Nismo sami sebi darovali život. Bog nam ga je darovao Nismo ni gospodari svoga života. On nam ga daruje iz trenutka u trenutak kao dar svoje ljubavi. Zato bi naš život trebao biti trajna zahvalnost Bogu. Zanimljivo je konstatirati da nam je često tako teško reći hvala. Koji puta se to događa zbog zaboravljivosti, a više puta zbog manje ili više svjesne oholosti. Čini nam se kao da riječ hvala izražava preveliku ovisnost, a svi mi želimo biti neovisni. Priznajmo da je zahvaljivanje na osobit način ljudski i kršćanski plemeniti osjećaj. Trebali bismo se diviti ljepotama prirode, tajni milosti. Sve je zapravo plod ljubavi Božje prema ljudima.

Zahvalnost je znak plemenitosti naše duše, znak čistoće naše savjesti, znak jednostavnosti i dobrote. Ona je zapravo plod spoznaje da u našem životu nema ničega što nismo primili. Sv. Augustin će reći: „Mi postojimo jer je Bog dobar!“ Za tu dobrotu trebalo bi iskreno reći velika hvala… Zahvalnost je odgovor našega srca na ljubav Božjega Srca: odgovor vjerom, ljubavlju, životom…

Najbolji način da zahvalimo Bogu za njegove darove, posebice za njegovu dobrotu i iskažemo mu poštovanje jest taj da iskoristimo njegove darove u skladu s njegovim planom, a to znači za njegovu slavu. Za vlastito dobro i za dobro braće ljudi.

Čovjek koji nije zahvalan dobročinitelju čovjeku, taj je, već i iz tog razloga, nezahvalan i svom Stvoritelju Bogu. Nezahvalnost je ružna i pravednu čovjeku se gadi. Nezahvalnost boli i žalosti onoga prema kome je učinjena, ali i svakog onog koji ne podnosi nepravdu.

Nezahvalan čovjek je čovjek nepravedan i nepošten - čovjek bez karaktera. Nezahvalnost je grijeh i uvrjeda Bogu. Bit grijeha jest upravo u čovjekovu odbijanju da Bogu bude zahvalan.

Ali zato: zahvalnost godi dobru čovjeku i raduje ga. Zahvalan čovjek je čovjek dobro odgojen, plemenita srca, časna karaktera, vrijedan poštovanja. Zahvalnost je Bogu mila i on je pamti. Recimo svom Bogu uvijek HVALA. To je isto što i reći mu: Dobro je, moj Bože, zadovoljan sam i sretan što je upravo tako, da si ti Bog, a da sam ja tvoje stvorenje. Isus nam je primjer kako biti zahvalan.

Fra Petar Ljubičić

Od 1. srpnja započinje ljetni raspored sv. misa.

Radnim danima kroz mjesec srpanj i kolovoz sv. mise su u 8:00 sati.

Nedjeljom u 7:00, 9:00 i 19:00 sati, a prve nedjelje u Borovcima u 9:00 i u Novim Selima u 10:00 sati.

Radnim danom:

Borovci/ Nova Sela: 9:00

svaki dan pola sata prije svete mise