ŽUPA SV. NIKOLE B. - METKOVIĆ | Nedjeljna/blagdanska poruka | ČETVRTA KORIZMENA NEDJELJA

Nedjeljna/blagdanska poruka

ČETVRTA KORIZMENA NEDJELJA
29.03.2014.

ČOVJEČE, OTVORI OČI

Svi imamo otvorene oči i uši, a opet niti čujemo niti vidimo. I to je najveći problem. Nije nikakav problem za čovječanstvo što netko ne bi imao fizički sluh i vid. Problem je sljepoća i gluhoća kod onih koji imaju zdrave oči i uši. Za ovakvu gluhoću i sljepilo nitko od naše okoline nije odgovoran. Očito je iz Evanđelja da je fizičko sljepilo samo slika za duhovno sljepilo i duhovnu gluhoću. Za naše sljepilo i gluhoću sami smo odgovorni. Toj gluhoći i sljepoći vrlo je teško pronaći lijek.

Prvi korak – najbitniji jest da svatko od nas shvati da je u izvjesnoj mjeri slijep i gluh. Kolike i kolike ljude mi ne primjećujemo i ne čujemo?  Nitko nas i ne poučava kako slušati i kako gledati. I to se događa prema našoj naravi. A tek oplemenjena narav otvara se istinskom gledanju i slušanju. Zato nije čudno da se kroz povijest često ponavlja da slijepi vode slijepe, gluhi gluhe. I čemu se čuditi da nam se sadašnjost ovako događa kako se događa.

Možda bi se moglo govoriti o duhovnoj sljepoći i o duhovnom progledaju. Oni koji su progledali za druge izgledaju 'nenormalni' ili nekako kao da gledaju na stvarnost sasvim drukčije. U ovome se i razlikuju religiozni (istinski) od drugih ljudi. A vjera je prema Bibliji progledanje. Vjera je novo svjetlo i nova melodija. Iz nje se posebno gleda na cijeli svijet. U ovome svijetu, a i drukčije gledanje na svijet. Dok se ne progleda i ne presluša normalno je da se hoda pomoću pomagala i drugih ljudi. Tako neki ostaju slijepi i gluhi iako su u Crkvi. I čim izgube pomagala oni više ne vjeruju niti se ponašaju prema vjeri.

O ovome bi trebalo malo više promišljati. Jer pitanje je da li ljudi kroz naše tumačenje Evanđelja progledaju i otvore uši? Neki trajno odgajaju kako se snaći kao slijep i gluh u svijetu. To je zavođenje ljudi. To je zadržavanje ljudi i zatvorenom svijetu i zatvorenim ljudskim odnosima. "Vi ste u svijetu,ali niste od ovog svijeta" (Isus). Isus je pokazao kako se ozdravlja od sljepoće i gluhoće. Isto tako trebali bi kršćani, Isusovi nasljednici biti ti koji pomažu drugima da progledaju. Ljubav i povjerenje otvaraju oči i uši. Dobrota i ljubav su lijek i liječnik. Poljubac je nekada jači od svih riječi. Rukovanje i milovanje su također svijetlo i riječ.

Poljubac je također govor koji prenosi ono što označava. On ne neke vrste 'sakrament'. Prema tome, najbitnije je postati svjestan svoje sljepoće. To je početak progledanja. Nažalost, vrlo često što ljudi duševno slijepi obmanjuju se da vide realnije, pragmatičnije ovaj svijet. Tako je uvijek bilo. To je povijest ljudskog roda. radi duševnog sljepila, kaže sv. Augustin, događaju se sva zla i svi promašaji. Nesreća ima svoje mjesto također u sljepilu.

Da li bi se prevelika subjektivnost mogla svrstati u neku vrstu sljepila? Osobito kad se radi o porocima mi ih vrlo teško zapažamo na sebi, dok ih zapažamo kod drugih. Isto tako vrline ne uočavamo lagano kod drugih kao što ih prenaglašeno vidimo kod sebe. Evo sve su to naša slijepila. Korizma je pročišćenje srca i tijela, a time se čovjek prosvjetljuje. Da, nama je potrebno čišćenje duševno i tjelesno.

Dosta je toga u nama i na nama na što smo se navikli. Sve nas to zatrpava. Dosta toga je suvišnoga u nama što nam smeta da sebe vidimo u dubini. Dapače, ima nekih koji skoro vole da ne vide sami sebe u dubini. Straše se sami sebe. Zar svi veliki ljudi, veliki osnivači religija ne govore o svojem prosvjetljenju? Svi su oni doživjeli taj čas i s prosvjetljenjem nastala je promjena njihovog života. Prosvjetljenje mijenja čovjeka u dubini i na vanjštini.

Životno prosvjetljenje ima sasvim drugo značenje od racionalističkog prosvjetiteljstva. Religiozno prosvjetljenje vodi prema mističnoj svijesti i mističnom doživljaju. Sv. Augustin nas poziva: "Naučimo željeti Boga... Naučimo se pripraviti kako ga se može vidjeti. Blaženi čista srca: oni će gledati Boga."

Na ovoj liniji može se govoriti o vjeri kao prosvjetljenju. Zato nas slušanje Biblije i blagovanje Isusovog sakramenta tijela i krvi prosvjetljuje i liječi od sljepila. Dok smo unutarnje slijepi egoistični smo i zatvoreni prema svojim bližnjima. Bog po Isusu Kristu stavlja svoj prst na naše slijepe oči i gluhe uši.

To je uvijek milost (dar) Božja. Da bi ju se molilo i prihvatilo potrebno je s naše strane osjetiti potrebu i osloboditi 'pritok' u našu dubinu.

Petak - U sklopu tjedna sjećanja na Vukovar i Škabrnju u dvorani pastoralnog centra u 19:00 sati prikazati će se dokumentarni film „Ovčara - neispričana priča“. Organizatori su udruga Narenta, hrvatska udruga Benedikt i nacionalni sindikat policije.

subota: 7: 30

Borovci / Nova Sela: 9:00

svaki dan pola sata prije svete mise